Wyposażenie mieszkania osoby z niepełnosprawnością

Dostosowanie mieszkania czy domu pod potrzeby osoby niepełnosprawnej jest bardzo kosztownym i czasochłonnym zajęciem. W zależności od pierwotnych planów mieszkania czy domu, oraz rodzaju i charakteru upośledzenia dopasowanie obiektu wymaga odpowiednich zmian, rozplanowania, często przebudowy ciągów komunikacyjnych obiektu, dokupienia odpowiedniego wyposażenia, często rozważyć trzeba zakup i montaż windy dla niepełnosprawnych.

Wyposażenie mieszkania

W zależności od rodzaju niepełnosprawności dobranie niezbędnych zmian do zastosowania w budynku wiąże się z odpowiednim doborem produktów niezbędnych osobom niepełnosprawnym do zachowania samodzielności w codziennych obowiązkach. Zarówno osoby niedowidzące jak też upośledzone ruchowo powinny zlikwidować w mieszkaniach progi każdej wysokości, które utrudniają przejazd wózków inwalidzkich, a osobom niedowidzącym zagrażają potknięciem się.

udogodnienia w mieszkaniach dla niepełnosprawnych

Mieszkania w blokach można dostosować do potrzeb osób niepełnosprawnych. Również w klatkach schodowych stosuje się windy i platformy schodowe

Kolejne ważne wyposażenie mieszkania to w przypadku osób poruszających się na wózkach obniżenie blatów i stołów, zarówno kuchenne blaty i szafki standardowo mocuje się na wysokości odpowiadającej typowej wysokości zdrowego człowieka, który z lekko pochyloną sylwetką ma do niego łatwy dostęp. Dla osoby siedzącej na wózku inwalidzkim blat jest często na wysokości twarzy co uniemożliwia wygodne korzystanie z niego. Obniżenie blatu kuchennego oraz stołów można zlecić lokalnym stolarzom. Często taka operacja wymaga usunięcia jednej lub kilku szafek pod wnękę w którą wjedzie wózek podczas korzystania z blatu.

W łazience osoby niepełnosprawne powinny zamontować odpowiednie podpórki i wsporniki w bezpośrednim sąsiedztwie wanny czy toalety. Pozwala to w bezpieczny sposób korzystać z toalety oraz wygodnie przesiadać się na wózek inwalidzki. Urządzenia takie jak elektryczne podnośniki dla niepełnosprawnych są urządzeniami, które głównie wyposaża się rodzina, czy opiekunowie osoby unieruchomionej, która nie korzysta z własnych rąk i musi być przenoszona np. do kąpieli czy łóżka.

Windy schodowe, platformy, krzesełka

Poza mieszkaniem, odpowiednie wyposażenie klatek schodowych, wejść czy podjazdów umożliwia sprawne poruszanie się i opuszczenie mieszkania przez osobę niepełnosprawną. Wybór krzesełek to rozwiązanie głównie dla osób z lekkim upośledzeniem ruchowym – wymaga ono utrzymania postawy siedzącej podczas transportu, również wejście i zejście z krzesełka transportowego powinno być samodzielne. Dla poruszających się na wózkach inwalidzkich wybierane są platformy schodowe i windy. Drugie rozwiązanie porusza się głównie w płaszczyźnie pionowej, może być to winda kabinowa, lub otwarty podnośnik z zabezpieczającymi barierkami. Platformy poruszają się w linii schodów, ich montaż jest z reguły łatwiejszy i tańszy niż winda. Czasem nazywa się zamiennie platformy windami schodowymi.