Winda czy krzesełko schodowe?

Jeśli zabieramy się za przygotowanie domu pod potrzeby osoby niepełnosprawnej stajemy często przed dylematami jakie urządzenie służące do pokonywania schodów będzie odpowiednie. Współczesne konstrukcje przygotowane z myślą o transporcie niepełnosprawnych pomiędzy kondygnacjami posiadają swoje wady i zalety, które różnią się w zależności od miejsca przeznaczenie i sposoby jaki osoba o ograniczeniach ruchowych będzie pokonywać.

Winda schodowa jest konstrukcją przeznaczoną głównie dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Jej główny podnośnik wyposażony może być w większą lub mniejszą platformę na której mieści się pasażer w wózku inwalidzkim. Jej sporej wielkości gabaryty i cena sprawiają, że częściej można te konstrukcje spotkać w budynkach takich jak urzędy czy instytucje publiczne, dworce kolejowe – tam gdzie instalacja typowej windy pionowej może być niemożliwa ze względów konstrukcyjnych. Dzięki windzie dla niepełnosprawnych typu schodowego wyposażonej w odpowiednie platformy można korzystać z niej przez wile postronnych osób. Jej platforma jest przystosowana pod pewien maksymalny próg obciążenia. Szerokie wózki są bezpiecznie transportowane dzięki odpowiednim barierkom zabezpieczającym, które wyposażone są w czujniki. Niezabezpieczona winda schodowa w miejscu publicznym nie poruszy się.

Krzesełka schodowe – rozwiązanie częściej stosowane do wsparcia osób starszych.

W domach prywatnych częściej stosowanym rozwiązaniem będzie krzesełko schodowe. To konstrukcja zdecydowanie lżejsza, łatwiejsza w obsłudze i tańsza. Jej konstrukcja umożliwia przewiezienie pomiędzy 2 kondygnacjami osoby, która posiada problemy z poruszaniem się, jednak ważne jest to, żeby mogła ona samodzielnie usiąść na krzesełku. Taka konstrukcja daje możliwość przewożenia w bezpieczny sposób osób starszych, osób o lżejszym stopniu inwalidztwa.

Wybierają pomiędzy krzesełkiem a windami schodowymi należy brać pod uwagę praktyczne wskazówki.

Przede wszystkim przy wyborze pomiędzy krzesełkiem schodowym a windami czy platformami zależy od tego czy użytkownik który ma korzystać z tej instalacji, będzie osobom z możliwościom samodzielnego utrzymania się podczas przewożenia, czy też są osobami bardzo uzależnionymi od pomocy innych osób. W przypadku miejsc publicznych zdecydowanie bardziej sprawdzają się windy i platformy schodowe które przygotowane są pod obsługę sporej ilości osób.

Decydując się na wybór windy schodowej warto sprawdzić i porównać rozwiązania proponowane przez różnych dostawców i instalatorów wind dla niepełnosprawnych, takich jak Lift-Plus, schodowa-widna.pl, platformy-przyschodowe.pl