Warunki techniczne dla montażu wind w budynkach

Jakie wymiary ma winda dla niepełnosprawnych?

W zależności od wybranego dostawcy i modelu wymiary urządzeń dźwigowych montowanych w budynkach będą posiadać odmienne wymiary oraz spełnione muszą być inne warunki w miejscu montażu, aby przeprowadzony mógł być on sprawnie i zgodnie ze sztuką.

winda kabinowa rysWindy z napędem śrubowym zwane również podnośnikami kabinowymi pozwalają na montaż w większości szerokich klatek schodowych i atriów budynków. Brak konieczności budowy głębokiego podszybia i nadszybia sprawia, że prace projektowe, oraz przygotowawcze pod montaż elektrycznych wind śrubowych dla niepełnosprawnych jest krótszy niż jak ma to miejsce przy montażu dźwigów osobowych. Przykładowe wymiary windy Cibes A 5000 to: dla kabiny (szer. x gł. w mm.) 1000 x 1467, 1100 x 1467, 1100 x 1597.

Wymagane otwory w stropie przez który ma przechodzić kabina windy powinny wynosić dla tego modelu odpowiednio (szer. x gł. mm.) 1400 x 1630, 1500 x 1630, 1500 x 1760.

SAMSUNG CSCZ uwagi na napęd, konieczne jest również zapewnienie zasilenia silnika windy dla osób niepełnosprawnych – i tutaj również istnieje kilka wariantów zależnych tym razem od udźwigu maksymalnego urządzenia. Dla urządzeń windowych Cibes o udźwigu do 400kg konieczne jest zapewnienie zasilania 1 fazowego 220-230V, natomiast przy urządzeniach o udźwigu 400 – 500kg należy przygotować instalację elektryczną 3 fazową o napięciu 380-400V.

Oczywiście wszystkie windy tego typu przystosowane są do odcięcia zasilania w sytuacjach niebezpiecznych, a więc korzystanie z nich jest całkowicie bezpieczne.

Czy konieczne jest budowanie podszybia dla wind inwalidzkich?

winda podnośnikWewnętrzne i zewnętrzne windy dla osób niepełnosprawnych ruchowo przystosowane są do poruszania się w lekkiej konstrukcji szybu stalowego. Nie wymaga on skomplikowanych prac przy montażu wymagającego głębokiej ingerencji w konstrukcję budynku. Nie ma również większego problemu z dostosowaniem wizualnym szybu takiej konstrukcji – możliwe jest stosowanie przeszkleń czy odpowiedniego koloru czy odcieni zgodnych z paletą RAL. Wybór różnych opcji wyglądu, oraz wyposażenia dodatkowego kabiny w oświetlenie, sygnalizatory dźwiękowe, dodatkowe opcje sterowania, blokady czy awaryjne zasilanie windy dla niepełnosprawnych jest kwestią wyboru jednego z wariantów windy.

Informacje o przykładowym montażu i wymaganych wymiarów wind znajdziesz na stronie:

http://www.windydlaniepelnosprawnych.com.pl/podnosnik-pionowy-b900