Schodołazy – rozwiązanie bez alternatyw

Dla wielu osób niepełnosprawnych samodzielne poruszanie się w przestrzeni publicznej, ale nieraz nawet we własnym domu staje się problemem, ze względu na czyhające wszędzie bariery architektoniczne, spośród których największy problem sprawiają oczywiście schody. Są one przede wszystkim przeszkodą dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, ale sprawiają trudność także osobom korzystającym z kul czy balkoników. By pokonać schody będąc osobą niepełnosprawnym, trzeba się wesprzeć urządzeniami technicznymi, z których często możliwe do zastosowania są jedynie schodołazy.schodolazy

Co to jest schodołaz i jak działa?

Urządzenia te są zdecydowanie mniej popularne od tych, które są wdrażane najczęściej, czyli podjazdów, wind i platform dla niepełnosprawnych. Jeżeli ktoś nie ma w swojej rodzinie lub nie pracuje z osobami niepełnosprawnymi, to nie wie nawet często, że w ogóle takie urządzenie jak schodołaz istnieje. Sama nazwa tego sprzętu mniej więcej sugeruje sposób, w jaki może ono działać, jednak nie wiedząc o nim zupełnie nic, raczej trudno jest domyślić się, jak to rzeczywiście działa. Niestety, w przeciwieństwie do rozpowszechnionych wind czy platform, by skorzystać ze schodołazu, osoba niepełnosprawna potrzebować będzie pomocy drugiej osoby. Jest to też urządzenie stworzone z myślą o ludziach poruszających się na wózkach inwalidzkich, dlatego nie sprawdzą się w przypadku osób z lżejszymi niepełnosprawnościami, jeśli nie dysponują one wózkiem.

Schodołazy transportują po schodach osobę na wózku inwalidzkim, jednak są obsługiwane przez jej asystenta. Sprawdzają się tam, gdzie nie ma technicznych możliwości instalacji windy czy platformy przyschodowej, które wymagają jednak określonej szerokości schodów. Wąskie schody to już nie problem! Co prawda transport za pomocą schodołazu trwa nieco dłużej, jest jednak wygodny dla osoby niepełnosprawnej.

Jedyną wadą schodołazów, oprócz tego, że wymagają one obsługi przez asystenta, jest to, że całe urządzenie waży około 50 kilogramów. Może więc niektórym sprawiać problem w transporcie, ale właśnie możliwość transportu schodołazów jest ogromną zaletą – podróżując z osobą niepełnosprawną, wystarczy włożyć schodołaz do bagażnika, a jeśli gdziekolwiek pojawią się schody do pokonania, które nie zostały wyposażone w rozwiązania dla osób niepełnosprawnych, wyjmujemy sprzęt z bagażnika i nie musimy się niczym martwić.

 

Więcej o schodołazach dowiesz się tu: http://www.platformy-przyschodowe.pl/schodolaz-gasienicowy-t09