Schodołazy przydatne niepełnosprawnym

Wśród przyczyn które najczęściej wymieniają niepełnosprawni jako powód złego samopoczucia czy permanentnej depresji będzie przede wszystkim problemy biurokratyczne, dyskryminacja w pracy oraz problemy z barierami architektonicznym w miejscach publicznych, ale również we własnym domu.

Schody nie do pokonania

Najczęściej występującą barierą architektoniczną są wszelkiego rodzaju schody oraz krawężniki. Pamiętać należy, że nawet najmniejsza tego typu przeszkoda stanowi dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich znaczący problem.

Osoby które nie dowierzają, że poruszanie się na wózku inwalidzkim może być znacznie utrudnione w przestrzeni publicznej powinien przekonać film pokazujący jak wiele operacji musi wykonać osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim i jak męczące potrafi być poruszanie się na wózku inwalidzkim.

Szczególnie trudnymi barierami są (poza nieobecnym utrzymywaniem poziomu chodnika/ziemi przy wejściach do budynków i braku niwelacji progów) schody. To specyficzna konstrukcja która praktycznie uniemożliwia pokonanie jej samodzielnie przez osobę poruszającą się na wózku inwalidzkim, jak również o kulach.

Typowym rozwiązaniem dostosowującym starsze budynki pod potrzeby niepełnosprawnych są windy stosowane w budynkach . Konstrukcje te są stosunkowo drogie, a ich budowa i montaż swoimi kosztami (zależnymi od rozmiarów budynku, ilości pięter, oraz innych typowych parametrów waha się od stu do kilkaset tysięcy złotych a w niektórych przypadkach będzie po porostu niemożliwa).

Zobacz artykuły na termat budowy wind:

http://ladnydom.pl/budowa/1,106570,4865261.html

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/885251,nie-ma-windy-ani-pochylni-w-budynku-niepelnosprawny-moze-interweniowac.html

Dla osób niepełnosprawnych chcących pokonywać schody w domach zaleca się instalacje platform przyschodowych lub zamawianie schodołazów.

Schodołazy w domach prywatnych

W zależności od parametrów schodów w domach prywatnych czy w klatkach schodowych bloków dobranie odpowiedniego urządzenia pokonującego schody pozwoli na samodzielne pokonywanie typowych schodów które pokonuje osoba niepełnosprawna na co dzień.

Schodołazy budowane są zwykle na indywidualne zamówienie – każde urządzenie dostosowuje się do wagi osoby która będzie z niego korzystać, wymiarów wózka oraz możliwości jego zaczepu.

Schodołazy występują w wersjach zasilanych akumulatorowo lub jedynie dzięki zasilaniu sieciowemu. Zdecydowanie częściej stosowane są schodołazy akumulatorowe z gąsienicami. Ważnym elementem związanym z schodołazami będzie również maksymalna stromizną schodów. Zobacz przykładowe modele na stronie: http://www.platformy-przyschodowe.pl/schodolazy

Schodołazy z indywidualnymi parametrami

Schodołazy umożliwiają zwykle poruszanie się po schodach o określonej stromiźnie, oraz szerokości i skrętności. Ponieważ urządzenia te budowane są na indywidualne zamówienie również ich szerokość oraz skrętność będzie zależna od indywidualnego urządzenia.

Urządzenie to jest godne zainteresowania ze strony wszystkich osób zainteresowanych urządzeniem umożliwiającym dużą samodzielność w poruszaniu się po znanym sobie ale jednak posiadającym bariery architektoniczne terenie czy budynkach.