Schodołazy – kiedy brak rozwiązań dla niepełnosprawnych

Pomimo tego, że od pewnego czasu w coraz większej ilości miejsc wprowadzane są wszelkiego rodzaju ułatwienia dla osób niepełnosprawnych, wciąż jednak nie brakuje obiektów, w których takich rozwiązań całkowicie brak. Najgorszą przeszkodą dla niepełnosprawnego, zwłaszcza dla osoby, która porusza się wyłącznie na wózku inwalidzkim, stanowią rzecz jasna schody. Nie wszędzie są montowane alternatywne dla nich podnośniki, platformy czy windy – czy to jednak oznacza, że osoba o ograniczonej mobilności nie będzie mogła skorzystać z danego obiektu? Niekoniecznie – ciekawym rozwiązaniem, które będzie pomocne w takiej sytuacji są schodołazy.schodołazy

Czym są schodołazy?

Nazwa ta może brzmieć dość obco – z pewnością wciąż niewielu z nas, zwłaszcza osób, które na co dzień nie zagłębiają się w tematy związane z ułatwieniami dla niepełnosprawnych, nie słyszało o tym urządzeniu. Jego nazwa wskazuje jednak w pewien sposób to, jak ono działa. Wyjaśnijmy to jednak dokładnie, by pozbyć się wątpliwości na dobre. Schodołaz to urządzenie umożliwiające transportowanie niepełnosprawnego na wózku inwalidzkim po schodach. Potrzebna jest tutaj pomoc asystenta czy opiekuna – nie ma możliwości, by niepełnosprawny obsłużył schodołaz sam. Urządzenie to jest wyposażone w mechanizm gąsienicowy, dzięki któremu łatwo pokonuje stopnie i w ten sposób umożliwia transportowanie osoby na wózku inwalidzkim pomiędzy kondygnacjami, ale obsługa pomocnika jest tutaj wymagana.

Dlaczego warto wybrać schodołaz?

Wiadomo, że to urządzenie nie jest idealne, przede wszystkim dlatego, że nie daje niepełnosprawnemu pełnej samodzielności i niezależności – wciąż musi liczyć on na pomoc drugiej osoby. Trzeba jednak przyznać, że schodołaz ma istotne zalety, które sprawiają, że warto wziąć pod uwagę jego zakup. Po pierwsze – wiele schodów ze względu na swoją konstrukcję uniemożliwia montaż platformy czy też windy. Przeszkodą może być architektura budynku, zbyt mała szerokość bądź zbytnia stromość schodów. Wtedy właśnie okazuje się, że jedynym możliwym rozwiązaniem są schodołazy, ponieważ mają one mniejsze wymagania względem szerokości i kąta nachylenia schodów, a przede wszystkim nie wymagają montażu, gdyż są urządzeniem mobilnym. To druga zaleta tego rozwiązania – schodołazy można łatwo przewozić w bagażniku, dzięki czemu osoba niepełnosprawna będzie mogła korzystać nawet z tych obiektów, w których administrator nie zadbał o wprowadzenie alternatywy dla schodów.