Pokonywanie barier przez niepełnosprawnych

Środowisko w którym się codziennie poruszamy, i w którym żyjemy wydaje się nam idealnie do nas dopasowane. Nie mamy przecież z niczym problemu. Nasze środowisko takie nie jest takim dla każdego. Wystarczy trochę zmienić perspektywę, na przykład wyobrazić sobie że nie możemy korzystać ze schodów, aby zdać sobie sprawę, że życie byłoby dla nas uciążliwe, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe byłoby załatwienie nawet najprostszych spraw. W takiej sytuacji niestety znajduje się jeszcze w Polsce bardzo wiele osób niepełnosprawnych. Co prawda sytuacja ta poprawia się, ale są takie miejsca gdzie niepełnosprawni mają naprawdę duże problemy z podstawowymi rzeczami. Im mniejsze miasto tym większy problem. Dotyczy to zarówno ośrodków publicznych jak i prywatnych.

Kiedy usuwać bariery?

Jeżeli jesteśmy właścicielami prywatnej firmy lub zarządzamy instytucją publiczną, nie oznacza to od razu że musimy rzucać wszystko i zabrać się za przystosowanie naszego otoczenia dla niepełnosprawnych. Logiczne jest, że wszyscy dysponują ograniczonym budżetem i środki na to należy wygospodarować. Są jednak takie sytuacje, kiedy bardzo niskim kosztem możemy przystosować naszą posesję dla niepełnosprawnych. Taką możliwość dają na przykład gruntowne remonty naszego obiektu, lub planowana przebudowa. W trakcie takich prac wystarczy tylko niewielki nakład, a czasami tylko zmiana planów aby platforma dla niepełnosprawnych lub podjazd móc zbudować. Szczególnie istotne są platformy dla niepełnosprawnych. Jeśli zaplanujemy nasze działania odpowiednio wcześniej, możemy również liczyć na dofinansowanie ze strony państwa lub Unii Europejskiej.

Przykłady barier różnego rodzaju

Osoby które mają ograniczoną możliwość ruchu spotykają się z przeszkodami właściwie wszędzie. W komunikacji miejskiej często zdarzają się różnego rodzaju progi. Autobusy zatrzymują się w znacznej odległości od przystanków. Schody są długie i pozbawione możliwości podjazdu.

Warto się skupić również na tym, jakie przeszkody napotykają osoby, które są mobilne i mogą się poruszać praktycznie bez przeszkód, ale spotykają problemy w innych dziedzinach. Szczególnie do tej kategorii należą ludzie z upośledzeniami zmysłów wzroku, mowy oraz słuchu. Powinniśmy pomagać takim niepełnosprawnym poprzez modernizację sygnalizacji dźwiękowej dla osób niewidomych oraz sygnalizacji świetlnej dla osób niesłyszących. Dotyczy to w równiej mierze przestrzeni wspólnej jak i mieszkań prywatnych. Wyobraźmy sobie na przykład, że jesteśmy osobami niesłyszącymi. Nie usłyszymy dzwonka do drzwi, nie usłyszymy dzwoniącego telefonu lub domofonu. Podobnie jest w miejscach gdzie na takiej osoby czekają szczególne zagrożenia. W szczególności mowa tutaj o skrzyżowaniu ciągów komunikacyjnych, takich jak przejścia dla pieszych, dworce lotniska i tym podobne.