Wyposażenie mieszkania osoby niepełnosprawnej w bloku

 

Mieszkanie w bloku nie często jest wyborem samodzielnym człowieka. Mieszkania w blokach pod wynajem czy wykup były swego czasu tańszym rozwiązaniem niż budowa własnego domu z działką. Również dzisiaj posiadanie własnego domu jest sporym udogodnieniem. W blokowiskach wciąż mieszka jednak zdecydowana większość polaków, w tym również osoby niepełnosprawne

Wysokie bloki i wiele schodów

Problem z mieszkaniem w budownictwie wielorodzinnym jest szczególnie dotkliwy dla osób z problemami ruchowymi. Zarówno osoby poruszające się z pomocą kul, balkoników jak też jeżdżący na wózkach inwalidzkich których mieszkania znajdują się na wyższych piętrach (ale również i na parterze) nie mają możliwości łatwego wydostania się z bloku. Mieszkanie na wyższych piętrach uniemożliwia również zamontowanie pochylni do mieszkania, co często jest jednym z zabiegów jakie spółdzielnie przeprowadzają dla niepełnosprawnych mieszkających w blokach z wysokim parterem.

Rozwiązanie problemu budowlanego w budynkach średnio-wysokich jest szczególnie uciążliwe biorąc pod uwagę brak wymagań wyposażenia administratora obiektu w dźwigi osobowe dla tego typu budynków. Dobudowanie szybu windy z uwagi na koszta graniczy praktycznie z cudem.

Windy schodowe dla niepełnosprawnych montowane w budynkach mieszkalnych.

tor windy dla niepełnosprwanych

Schody i prowadzony po niej tor windy dla niepełnosprawnych

Z uwagi na ciągłą walkę społeczeństwa z wykluczeniem osób z problemami ruchowymi z życia społecznego pojawia się coraz więcej możliwości dostosowania budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych z pominięciem kosztownych prac budowlanych. Jednym z urządzeń jakie stosowane są w blokach mieszkalnych są krzesełka schodowe. Tego typu winda dla niepełnosprawnych pozwala na przetransportowanie osoby posiadającej problemy z ruchem pomiędzy kondygnacjami. Modele wind schodowych z torem krętym pozwalają na przemieszczenie osoby w zamontowanym krzesełku pomiędzy wieloma kondygnacjami bez konieczności przesiadania się pomiędzy piętrami. Zastosowanie windy schodowej takiej jak Arcon sprawdza się w przypadku dostosowania bloku o wysokości kilku pięter.

Co z niepełnosprawnymi na wózkach?

Budynki mieszkalne zawsze są problematyczne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak niestabilny jest wózek obciążony osobom o wadze przekraczającej 70 kilogramów gdy poruszać się nim po chodnikach z krawężnikiem czy też gdy powstaje konieczność pokonania nawet niewysokiego stopnia. W domach istnieje możliwośc zastosowania odpowiednich platform schodowych, które transportują osoby niepełnosprawne pomiędzy kondygnacjami. Ich budowa pozwala na wjechanie na platformę wózkiem, zabezpieczenie platformy przed możliwością zjazdu czy zsunięcia się pasażera z wózkiem, a następnie bezpiecznym przewiezieniu tej osoby powolnym, jednostajnym ruchem pomiędzy kondygnacjami.

Przykładowe modele, które stosowane są wewnątrz budynku to Platforma Omega F dostępna za pośrednictwem strony: Platformy-przyschodowe.pl

Zobacz jak działa opisywana platforma:

Opinie na temat platformy dla osób niepełnosprawnych Omega F