Bezpieczne i wygodne podnośniki dla osób na wózkach inwalidzkich

Osoby niepełnosprawne często mają problem w poruszaniu się po mieście. Na szczęście wiele nowoczesnych budynków ma liczne przystosowania dla wózków inwalidzkich. Coraz więcej instytucji wprowadza takie rozwiązania, dzięki czemu osoby takie mogą samodzielnie korzystać z wielu możliwości.

Jak dostosować starsze budynki?

Również w budynkach, istniejących już dłuższy czas można wprowadzić konieczne innowacje. Tam, gdzie do wnętrza prowadzą jedynie niewysokie schody, można pomyśleć o zbudowaniu specjalnego podjazdu dla wózków. Niestety, nie wszędzie jest to możliwe. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może być odpowiednio zaprojektowany podnośnik dla niepełnosprawnych. Umożliwia on pionowe pokonanie odległości około 1 metra w górę. Odpowiada to kilku schodkom, prowadzącym do drzwi wejściowych. Zwykle montowany jest z boku schodów, tak, aby możliwe było zjechanie z niego na podest pod samymi drzwiami.

podnośnik dla niepełnosprawnych

Zalety podnośników dla niepełnosprawnych

Konstrukcja ta ma wiele zalet. Po pierwsze, dzięki niej osoba na wózku inwalidzkim może w bezpieczny sposób, samodzielnie dostać się do budynku. Po drugie, urządzenie to zajmuje znacznie mniej miejsca, niż podjazd. Ponadto można je zamontować szybciej i często taniej. Jest to konstrukcja, którą można wykorzystać zarówno w prywatnych domach jednorodzinnych, jak i w instytucjach użyteczności publicznej, np. urzędach czy placówkach medycznych. Podnośniki dla niepełnosprawnych ułatwiają szybkie i bezproblemowe poruszanie się w miejscach dotychczas niedostępnych. Materiały, z jakich wykonany jest podnośnik platformowy, są to najwyższej jakości materiały konstrukcyjne, takie jak stal nierdzewna. Dzięki temu podnośnik ten będzie trwały przez długie lata. Odpowiednio zaprojektowane mechanizmy sprawiają, że urządzenia te pracują cicho. Ich obsługa nie przysporzy nikomu problemów. Podnośniki dla niepełnosprawnych można stosować zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzu budynków. Istnieje możliwość precyzyjnego dostosowania urządzenia do konkretnej przestrzeni.

Warto wiedzieć, że terminem „podnośnik” określa się nie tylko urządzenia, montowane przy schodach czy w budynkach, ale również grupę urządzeń, ułatwiających codzienne funkcjonowanie osoby niepełnosprawnej (np. kąpiel czy transport). Ta kategoria zostanie szerzej omówiona w innym artykule.

Ułatwienia dla osób, poruszających się na wózkach inwalidzkich są coraz częściej widywane w wielu miejscach – zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w domach prywatnych. Szeroka gama rozwiązań pozwala na dostosowanie urządzeń do danych warunków. Dzięki podnośnikom życie osoby niepełnosprawnej może być łatwiejsze.